Czasami ktoś uprawia dużo sportu, zdrowo się odżywia a i tak nie widać tego efektów. Może występować kilka czynników powodujących taki stan rzeczy ale całkiem możliwe, że po prostu nasz rytm dobowy jest zakłócony.
Niehigieniczny tryb życia jest teraz plagą. Ludzie nie zwracają uwagi na to ile śpią, czy mają czas na wypoczynek i relaks. Niestety przemęczony i niewyspany organizm nie będzie zdrowy nawet, jeśli dieta jest zdrowa i uzupełniona o odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Sen odgrywa bardzo ważną role w poprawnym funkcjonowaniu organizmu. Bez jedzenia człowiek jest wstanie przeżyć kilka tygodni, natomiast bez snu znacznie mniej. Zakłócony rytm dobowy może powodować spadek nastroju, depresję. Według najnowszych teorii przyczynia się również do chorób psychicznych takich jak choroba afektywna dwubiegunowa, która jest poważnym schorzeniem psychiatrycznym.
Dieta i ćwiczenia fizycznie nie mogą być dodatkowym obciążeniem dla przemęczonego, niewyspanego ciała. Forsownymi ćwiczeniami fizycznymi można wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku, gdy robimy to już zmęczeni i niewyspani. Poza tym, chodzi przecież o to, żeby sport sprawiał radość.